گزارش برنامه غار قلایچی و دوکچی بوکان توسط غارنوردان مراغه

گزارش برنامه غار قلایچی و دوکچی بوکان توسط غارنوردان مراغه

غار قلایچی بوکان که عمیق ترین غار آبی ایران لقب گرفته است در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی شهرستان بوکان و در مجاورت محوطه باستانی قلعه قلایچی و از دسته غارهای طبیعی به حساب می آید که در اثر نفوذ آب در طبقات آهکی شکل گرفته و از نظر ساختار غار و کلاس غارنوردی می توان […]

غار قلایچی بوکان که عمیق ترین غار آبی ایران لقب گرفته است در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی شهرستان بوکان و در مجاورت محوطه باستانی قلعه قلایچی و از دسته غارهای طبیعی به حساب می آید که در اثر نفوذ آب در طبقات آهکی شکل گرفته و از نظر ساختار غار و کلاس غارنوردی می توان آن را از جمله ی غنی ترین وسخت ترین غارهای ایران به شمار آورد. مشخصات فنی این غار شامل سه حلقه چاه می باشد که در مجموع ۲۰۰ متر عمق دارند.

غار دوکچی ( دو خواهر) در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی شهرستان بوکان به سمت شاهین دژ و در مجاورت محوطه باستانی قلعه قلایچی یکی از مراکز تمدن مانایی ها، قرار گرفته است.
مشخصات فنی غار: این غار که جزو زیباترین غارهای کشور است دارای دو چاه به عمق ۱۱ و ۲۳ متری می باشد و پس از آن به دو استالاگمیت بزرگ می رسیم که وجه تسمیه این غار ( دو خواهر) از آن گرفته شده است.

بعد از حضور اولین تیم بانوان مراغه در غار قلایچی در تاریخ ۹۵/۱۲/۲۷،۲۶ بار دیگر در تاریخ ۹۶/۴/۲۹،۳۰ برای دومین بار در طول ۴ ماه بازدید از غار قلایچی در برنامه کارگروه غارنوردی و غارشناسی شهرستان مراغه قرار گرفت با این تفاوت که بازدید همزمان از غار دوکچی بوکان به برنامه اضافه شده بود.
طی این دو روز ۹ نفر از غارنوردان شهرستان مراغه شامل ۴ بانو به سرپرستی آقای بهزاد قمی مسئول کمیته غارنوردی و غار شناسی شهرستان مراغه از این دو غار بازدید نمودند.

 

کلید واژه ها